גילית שבן הזוג בוגד? כדאי שתקראו את המאמר הבא | עו״ד ליאת חן

גילית שבן הזוג בוגד? מה עכשיו?

ליאת חן עורכת דין

גילית שבן הזוג בוגד? מה עכשיו?

בגידות. מה לעשות ומה אסור לעשות כאשר יש חשד לבגידת בן הזוג?

כשזוג מאוהב עומד מתחת לחופה, ברקע שיר החופה הרומנטי וכולם מלאי התרגשות, אף אחד לא חושב על האפשרות הזו, אבל סיום הנישואין בשל בגידה הוא בהחלט משהו שקורה לא מעט. אחת הסיבות העיקריות לגירושין היא בגידה, והיא גם אחת הסיבות הטראומתיות ביותר. אין תחושה קשה מלגלות שבן הזוג שלך, זה שהבטיח לאהוב אותך ולהזדקן יחד איתך, לא היה נאמן לך.

בדרך כלל הסימנים לבגידה נמצאים כמו כתובת על הקיר וצריך רק להיות ערניים ולרצות לקרוא אותם. יחד עם זאת, יש סימנים רבים לבגידה ולא בהכרח אם אחד מהם או חלקם מתקיים, בהכרח יש בגידה. לכן, כדאי לבחון בזהירות את הדברים לפני שמטיחים האשמות קשות בצד השני, שלפעמים אין מהן דרך חזרה והרס הנישואין מובטח.

מהצד השני, גם אם אתם בטוחים לחלוטין שבן הזוג בוגד, רצוי שלא לחשוף את החשדות אלא לאחר שהכנתם את עצמכם היטב למהלך, אספתם ראיות טובות והתייעצתם עם עו”ד לגירושין שבנה עבורכם את אסטרטגיית היציאה שלכם מהנישואין הכושלים.

אז מה עושים כאשר יש חשד שבן הזוג בוגד?

ראשית, חשוב לשמור על דיסקרטיות ולהתאפק. זה לא פשוט ויש את הרצון להטיח בבן הזוג את החשדות ואולי אף לנסות לשלול אותם מייד ולהמשיך בחיים, אבל בדרך כלל, אין עשן בלי אש. לכן חשוב לפעול בשיקול דעת. בשלב ראשון מומלץ לגלות ערנות להתנהגות בן הזוג, לשים לב לשינויים בהרגלים, להתעסקות יתר בטלפון הנייד, לשיחות והודעות שהוא אינו עונה להם בנוכחותכם, לפעילות חדשה מחוץ לבית, וכדומה. ככל שיש אכן סימנים שמשהו מתרחש מאחורי גבכם, מומלץ בשלב זה להתייעץ עם עורך דין לגירושין אשר יגבש יחד אתכם תוכנית פעולה וידריך אתכם כיצד לנהוג, מה לעשות ומה לא לעשות בשום אופן במקרה הספציפי שלכם, כדי לא לחבל בסיכויי ההליך בהמשך.

זה השלב בו יוחלט ויומלץ באילו אמצעים לנקוט על מנת לבדוק את נכונות החשדות ולאסוף ראיות, לפני שבן הזוג יבין שסודו התגלה. לא מומלץ לפעול בעצמכם ובוודאי שלא מומלץ לנקוט בפעילויות לא חוקיות שכן  אלה מתגלות במהרה ועלולות להיות בלתי שימושיות בהליך.

חשוב לציין שלא כל מקרה של בגידה גורם בהכרח לגירושין – הרבה פעמים בני הזוג, שרוצים בכל מחיר לשמור על הנישואין, מכל מיני סיבות (שמירת המשפחה, טובת הילדים, סיבות כלכליות ותתפלאו, גם אהבה אמיתית), יהיו מוכנים לסלוח על הבגידה ולנסות לשקם את הנישואין ובמקרים כאלה כדאי להיעזר באנשי מקצוע וטיפול ולעשות מאמץ משותף לכך.

לגילוי הבגידה השלכות משמעותיות כלכליות ואחרות על הליך הגירושין – ראשית, משום שבגידה מהווה עילת גירושין על פי הדין הדתי. יהודים שהתחתנו על פי הדין הדתי, ורוצים להתגרש צריכים להוכיח שקיימת “עילת גירושין” – אחרת – אם אין הסכמה של הצד השני – הדרך לגט המיוחל עלולה להיות קשה וארוכה. אם הוכח כי בן הזוג בגד – יהיה קל בהרבה להתגרש.

בנוסף לכך, הבגידה מזכה, לפחות תיאורטית, את האשה בכתובתה. כאשר יש לאשה כתובה בסכום גבוה, הרי שגילוי בגידת הבעל משפיע מאוד על הזכויות הכספיות שתקבל האשה ועל אסטרטגיית ניהול תיק הגירושין.

לדוגמא – מורן ומיכאל נישאו לפני עשר שנים. בכתובתה של מורן רשם מיכאל סכום מכובד על סך 200,000 ₪ – מדובר בכתובה סבירה וריאלית, כאשר גם בעת נישואיהם יכול היה מיכאל לשלם סכום זה והוא לא היה מופרך. במשך השנים חסכו מיכאל ומורן כספים ובחשבון הבנק שלהם הצטבר סך של 800,000 ₪ ששייך לשניהם בחלקים שווים. כאשר מורן גילתה, בצער רב, שמיכאל בגד בה עם קולגה שלו היא היתה בהלם ולא היה לה מושג מה עושים. לאחר התייעצות עם עו”ד לגירושין מורן שכרה שרותיו של חוקר פרטי ועד מהרה היו בידיה ראיות מבוססות לבגידה הכואבת. מורן הגישה תביעה לכתובתה ובית הדין הרבני פסק כי היא זכאית לקבל את מלוא כתובתה – לפיכך – בעת חלוקת הרכוש, מהכספים שבחשבון הבנק שלהם קיבלה מורן 200,000 ₪ מחלקו של בעלה עבור כתובתה, בנוסף לחלק שלה בכספים המשותפים. כלומר, מורן קיבלה 600,000 ₪ ומיכאל נותר רק עם 200,000. מה שאומר שניהול נכון של אסטרטגיית הגירושין הוא קריטי במקרה של חשד לבגידה.

מצד שני, אשה שהוכח לבית הדין בראיות כי בגדה בבעלה תהיה מחוייבת בגירושין ותפסיד את כתובתה. לכן, אם אתה גבר בהליך הגירושין, התנהלות נכונה בשלב שלפני חשיפת הבגידה ותכנון ההליך הם חשובים במיוחד.

אשה שהוכח למעלה מכל ספק שבגדה בבעלה תפסיד גם את מזונותיה אם הייתה זכאית להם, וגם כאן, המשמעות הכספית היא כבדה. צעד זה נועד להבטיח סידור גט מהיר במקרה של גילוי בגידה – בהיעדר מזונות – אין לאשה לכאורה סיבה לעכב את הגט.

לפעמים יש מקרים בהם אין בפני בית הדין ראיה חד משמעית לבגידה אך מעשים אחרים כמו מפגשים ביחידות עם גבר זר מעידים ברמת סבירות גבוהה שהאשה בגדה בבעלה, יכולים להביא לקביעה כי האשה ביצעה “מעשה כיעור”. “מעשה כיעור” יכול גם הוא להביא לאיבוד הזכות לכתובה אך יש לציין כי על מנת שזה יקרה צריכה להיות סבירות גבוהה מאוד שהאשה אכן ביצעה מעשה בגידה.

כמה חשוב להיות עירניים, לפעול נכון ובזמן?

מקרה שהיה כך היה – ליאור, שידע בוודאות שאשתו מנהלת רומן מאחורי גבו, חשש להתעמת איתה על מנת שלא להיכנס להליך גירושין מכוער. הוא רצה לנסות להתגרש באופן מכובד.

היו בידיו ראיות לבגידה אך הוא שמר אותן לעצמו ולא צירף אותן לתביעת הגירושין שהגיש. לצערו הרב, לאשתו היו כוונות אחרות והיא אף תבעה את כתובתה. עד שליאור התעשת והבין שעליו להציג את הראיות שלו לבגידת האשה, הצליחה אשתו למחוק את כל ההתכתבויות והעדויות לבגידה ששמר אצלו בטלפון והפסיקה לחלוטין את המפגשים עם המאהב כך שלא היתה לו שום דרך להוכיח את הבגידה, שהתרחשה ללא שום ספק. בית הדין לא קיבל את טענותיו לגבי הבגידה לא שום הוכחה והוא חוייב לשלם את כתובת האשה, בנוסף לחלקה ברכוש המשותף.

ראש הטופס

תחתית הטופס

בכל מקרה, חשוב לזכור שלא כדאי לחשוף את החשדות שלכם לפני שהכנתם תוכנית פעולה ואסטרטגיית גירושין. ידע הוא כוח והמידע לגבי מעשיו של בן הזוג עלול להכריע את ניהול ההליך, לכן, שמרו על דיסקרטיות וגבשו תוכנית פעולה מיטבית עבורכם לפני שתחשפו את הקלפים.

הדבר נכון גם למי שנמצא מעברו השני של המתרס, בן הזוג הבוגד או זה שנתפס בבגידה. גם הוא צריך לדעת איך להתכונן להליך ומה לעשות כדי להקטין את הנזקים בשל גילוי הבגידה.

לסיכום, בגידות בין בני זוג הן אחד מגורמי הגירושין העיקריים ויש להן השפעה כלכלית גדולה על הליך הגירושין – בכל מצב בו מעורבת בגידה בהליך הגירושין מומלץ לקבל יעוץ משפטי מקצועי לפני כל צעד.