משמורת ילדים

קביעת משמורת הילדים וחלוקת זמני השהות מהווים במקרים רבים חלק חשוב ורגיש בסכסוך הגירושין, ומחייבים לאזן בין האינטרסים שלנו, ההורים, לבין צרכי הילדים וטובתם. זכרו, רק הסתכלות על טובת הילדים תביא לחלוקה מיטבית.

הפרידה והגירושין מאלצים אותנו להתמודד ברגישות עם  סוגיית משמורת הילדים. סוגיה זו מציבה בפני ההורים התמודדות מורכבת המהווה פעמים רבות סלע מחלוקת בין הצדדים, שכן היא משפיעה גם על גובה מזונות הילדים בעקבות הפסיקה החדשה בנושא המזונות. 

ניסיון

מהי משמורת הקטינים? האם הורה שאינו "משמורן" מאבד את יכולתו לקבל החלטות חשובות בחיי ילדו? נסביר.

משמורתם של הילדים היא קביעת מקום מגוריהם העיקרי, כלומר, באיזה בית של מי מההורים ישהו הילדים מרבית הזמן ואיזה בית יהיה העיקרי שלהם. זאת להבדיל מאפוטרופסות על הילדים, אשר נשארת תמיד לשני ההורים, אלא אם נשללה בנסיבות חריגות ונדירות באמצעות בית המשפט. 

כדאי לדעת, כי הגדרת הורה משמורן אינה מקנה להורה "המשמורן" זכות לקבל החלטות מהותיות בעניין הילדים לבדו מבלי לקבל הסכמת ההורה השני. נהפוך הוא, כל החלטה עקרונית בעניין חינוך הקטין, מקום מגוריו והענקת טיפול רפואי ועוד החלטות חיוניות נוספות – מחייבת את הסכמת שני ההורים. לאחרונה, נוטים בתי המשפט לקבוע משמורת משותפת, כאשר הרציונל הוא זכותם של הילדים לחוות הורות מלאה עם שני הוריהם במידת האפשר, אם יש מסוגלות הורית טובה של שני ההורים. 

כיצד נקבעת המשמורת?

קביעת משמורת הקטינים מושפעת מגילם של הילדים, ממערכת היחסים בין ההורים, מרצונם של הקטינים בגיל בוגר, ממרחק מגורי ההורים זה מזה ומפרמטרים נוספים שהם ייחודיים לכל משפחה ומשפחה, וכל מקרה ייבחן לגופו. בסופו של יום, לקביעת המשמורת תהיה גם השפעה על גובה מזונות הקטינים, מה שמחריף פעמים רבות את המחלוקות בקביעת המשמורת.

כדאי לדעת כי בתי המשפט בוחנים את הסדרי ההורות בפועל ושמים פחות ופחות דגש על הכותרת "משמורת".

לצד זה, קיימות גם סוגיות הפוכות בעניין משמורת והסדרי שהות של ההורים עם הקטינים, וקונפליקטים רבים נוצרים דווקא על רקע סירובו של אחד ההורים לקחת חלק בגידול ילדיו, כך שכל העול נופל על הורה אחד בלבד. בתי המשפט מציעים פתרונות יצירתיים במקרים כאלה, הן בהסכמה והן באמצעות סנקציות המופעלות על ההורה הסרבן.

סוגיית משמורת הילדים נמצאת בהתפתחות מתמדת בפסיקת בתי המשפט, ולכן משרד עו"ד ליאת חן ציוני מתעדכן בכל הפסיקות החדשות. למשרד ניסיון עשיר וידע בתחומי משמרות ילדים, והוא רואה תמיד לנגד עיניו את טובת הילדים בכל שלב ושלב. 

בואו נדבר! לתיאום פגישה >>>

תפריט נגישות