נישואין אזרחיים והתרת נישואין

נישואין אזרחיים הן דרך נפוצה להינשא בדרך שונה ללא מעורבות דתית. מכיוון שלא ניתן להינשא בישראל בנישואים אזרחיים, ניתן לערוך אותם בחו"ל, במדינה בה הם מוכרים ולהירשם בישראל כנשואים. במקרה של פרידה, יש צורך בגירושין או בהתרת נישואין בהתאם לדתם של בני הזוג.

זוגות המבקשים להינשא שלא באמצעות הרבנות הדתית יכולים להינשא במדינות רבות בעולם בנישואין אזרחיים המוכרים בישראל ויוכלו להירשם בישראל כנשואים. ואולם, כאשר בני הזוג הללו יבקשו לסיים את הנישואין ולהתגרש, גירושיהם יתבצעו בבית הדין הדתי של העדה הדתית אליה הם משתייכים. משמע – אין גירושין אזרחיים.  

ניסיון

נישואין אזרחיים יכולים להיות פתרון אולטימטיבי לבני זוג המעוניינים להינשא ללא מעורבות בית הדין הרבני או כאלה שאינם יכולים להינשא ברבנות, למשל כהן וגרושה, זוגות מעורבים, זוגות חד-מיניים, חסרי דת ועוד. מדינת ישראל מכירה בנישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל, ולכן יש להגיע עם תעודת נישואין תקפה ולהירשם במשרד האוכלוסין.

חשוב לדעת – קיימות זכויות וחובות לזוגות שנישאו בנישואין אזרחיים, בדיוק כמו לכל זוג נשוי. במקרה של פרידה, יש צורך בהתרת הנישואין. בני זוג יהודים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל, המבקשים להתירם ולהתגרש, ידרשו לעבור הליך גירושין בבית הדין הרבני. 

גירושין של בני זוג מאותו מין שנישאו בחו"ל בנישואים אזרחיים נערכים בבית המשפט לענייני משפחה, לצורך מחיקת רישומם כנשואים במרשם האוכלוסין.

בני זוג נוצרים שנישאו בנישואין אזרחיים ומבקשים להתגרש, יפנו לבית הדין הדתי של העדה הנוצרית אליה הם שייכים ובני זוג מוסלמים יפנו לבית הדין השרעי.

הליך התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה

מהו הליך התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה? איזה זוגות ידרשו לבצע הליך התרת נישואין? 

כאשר מדובר בבני זוג בעלי דתות שונות, למשל כאשר אחד מהם יהודי והשני בן לדת אחרת או חסר דת, הם יכולים להינשא בנישואין אזרחיים. 

מה יקרה כאשר בני זוג אלה יבקשו להתגרש? 

כאשר אחד מבני הזוג הוא יהודי ואילו השני בעל דת אחרת או חסר דת, יש לבצע הליך התרת נישואין, המתבצע באמצעות הגשת בקשה להתרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה. סגן נשיא בית המשפט יפנה לבית הדין הרבני כדי לשלול אופציה להסדר גירושין על פי הדת (כך גם פנייה לגבי בתי דין של עדות שונות). אם בית הדין הדתי קבע שאין אפשרות או צורך לבצע גירושין דתיים, ידון בית המשפט בבקשה להתרת נישואין.

חלוקת רכוש ומזונות

בכל הקשור למזונות ילדים וחלוקת רכוש, הסמכות נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. לגבי מזונות אישה, החיוב לזון את האישה הוא על פי דין תורה, ולכן מי שנישאה בנישואין אזרחיים אינה זכאית למזונות אישה. 

במקביל להליך התרת הנישואין על בני הזוג להסדיר את הסוגיות האחרות הקשורות בפרידתם, ככל זוג המתגרש, וכדאי להסדיר באותה עת בהסכם גירושין את כל הענייני פרידתם, לרבות חלוקת הרכוש, מזונות הקטינים, משמורת הילדים והסדרי השהות שלהם, על מנת שיוכלו לצאת לדרך חדשה עם התרת נישואיהם.

משרד עו"ד ליאת חן בעל ניסיון רב וידע בתחומי התרת נישואין, ומספק ליווי משפטי מקיף, תוך כדי הכוונה, מתן ייעוץ משפטי ושמירה על אינטרס הלקוח לאורך כל הדרך. 

בואו נדבר! לתיאום פגישה >>>

תפריט נגישות